srdce
srdce
Tomáš Nosil
cover photo

Ježíškova vnoučata

Lucie Bílá obdarovala vozíky už osmnáct handicapovaných lidí, především seniorů. Těch, kteří tak získali novou šanci na lepší a komfortnější život. Možnost opustit svět mezi čtyřmi stěnami a vyrazit zase na místa, která pro ně byla do té chvíle nedostupná. 

Dostali a dostávají se tak na svá oblíbená místa, poznávají nové lidi, získávají pocit svobody a samostatnosti a jejich zdravotní (a zejména pak psychický) stav se výrazně zlepšuje. 

Celková částka, kterou do lepších životů těchto lidí investovala, se blíží v této chvíli devíti stům tisíců korun. 

Jde o devět vozíků mechanických, jeden speciální, tři aktivní vozíky a tři elektrické od společnosti Medesa care. Další dva skutry pak v počátku naší spolupráce putovaly do domova v Telči z dílny společnosti Meyra. 

K propojení Lucie Bílé s projektem Ježíškových vnoučat bylo "osudové" a spontánní. A to když Lucie navštívila Český rozhlas Radiožurnál a moderátor Petr Král jí při písničce mezi dvěma vstupy o projektu pověděl. Shodou okolností jsem byla právě v newsroomu a Petr si pro mě doslova doběhl ze studia, aby mě s Luckou v přímém přenosu seznámil. Jiskra přeskočila okamžitě. Po vysílání slovo dalo slovo a vznikla krásná spolupráce s nádherným člověkem. Lucii neodradil ani fakt, že nemůže být jediným patronem projektu. Pomáhala naprosto nezištně a s nadšením, které bylo naprosto nakažlivé. 

 Vzpomínám si, jak mi tenkrát pověděla, že její maminka pracovala v domově důchodců a že si práce těchto lidí nesmírně váží. Věděla jsem, že to dělá skutečně srdcem. Už proto, že při každém setkání mi nezapomněla dát své vlastnoručně dělané andílky, které jsem při nejbližší možné příležitosti předala seniorům při některé z návštěv domovů. Už proto, že když jsem byla unavená a zklamaná z byrokracie a životních nespravedlností, zavolala mi, aby mě vyslechla, nechala vybrečet a řekla mi, že děláme správnou věc a všechno bude v pořádku. Není to pro ní jen marketing. Ona taková není. A proto ji mám ráda. 

Radost je kruh. Točí se pořád dokola. Předává se z člověka na člověka. Jsem Lucii za vše co dělá nesmírně vděčná. Jsem ráda, že jsem ji seznámila s lidmi z Medesa care, firmy na výrobu zdravotních pomůcek, a společně tak tito srdcaři těší další a další lidi, kterým vozíky mění životy od základu.

Vše je vždy tak, jak má. Setkání s touto neobyčejně laskavou ženou je toho pro mě důkazem.

Za Český rozhlas Olina Strejbarová

Projekt Nové háro

Hlavním posláním nadace Nové háro je pomáhat onkologicky nemocným dětem a mladým lidem po ztrátě vlasů. Zdarma jim vyrábíme paruky z pravých vlasů na míru. Pro nadaci Lucie vyrábí unikátní šperk „Andílek pro Markétku“, jejímž nákupem přispějete také na Nové háro.